14 Aralık 2020 Yay Burcunda Güneş Tutulması

11 Aralık 2020

14 Aralık 2020 Yay Burcunda Güneş Tutulması

 

Selamlarlar Canım Arkadaşlarım,

14 Aralık 2020 tarihinde Türkiye saatiyle 19:16’da Yay burcunun 23 derecesinde Merküryen bir Tam Güneş Tutulması gerçekleşecek. 2020 yılının son tutulmasının etkilerini yaklaşık 6 ay yaşayacağız. Tutulma ilk olarak 21 Aralık tarihinde Mars’ın tutulmaya üçgen atmasıyla etkisini gösterip, Mars’ın 12  Nisan 2021 tarihinde tutulma derecesine tam karşıt yapmasıyla maksimum etkilerini yaşayacağız.

Tutulma aşağıdaki kırmızı ile çizilmiş alandan gözükeceği için ülkemizi spesifik olarak etkilemeyecektir. Tutulma daha çok özellikle Güney Amerika (Şili ve Arjantin) Güney Afrika ve buradaki okyanuslar daha çok etkilenecektir.

 

Güneş Tutulmaları çok daha güçlü Yeni Aylardır, yeni başlangıçlar yapma, yeni kararlar almakla ilgili enerjiler barındırır. Yay burcunun 23 derecesinde olacağı için bu derecelerin +\- 5 derece ve yakınlarında gezegen yerleşimleriniz varsa daha çok etkilenirsiniz. Bu tutulmadan Yay, Koç ve Aslan burçları daha olumlu etkilenirken, İkizler, Başak ve Balık burçları için bu başlangıçlar zorlayıcı olabilir.

Güneş Tutulmaları yeni kararlar almak, hayatlarımızda yenilikler yapmakla bağlantılıdır fakat Ay’ın ışığı gözükmediği için bu kararları uygulamak için 2-3 gün beklenilmelidir.

Tutulmalar oldukça kadersel etkiler barındırır. Yaşayacağımız bir Tam Güneş Tutulması olduğu için bu kadersel etkiler çok daha güçlü olabilir. Etkileri uzun zaman aralıklarına yayıldığı için hemen yaşamasak bile 6 aylık süreçte etkilerini görebiliriz. Değişken burçta olan bir tutulma yaşayacağımız için yeni başlangıçlara uyum sağlamamız gerekebilir.

Yay burcu genel olarak temsil ettiği konular; üniversiteler, din, felsefe, inanç, mahkemelerin sonuçlanması, yabancılar, yurtdışı, yabancı kültürler, din adamları, ibadethaneleri, denizaşırı yerler, uluslararası ticaret ve uluslararası ilişkileri, keşifler, özgürlük, toplumsal reformlar, bilgi ve bilgelik,  eğitim, yayıncılık, kendine güven, seyahatler, seyahat özgürlükleri anlatır. Dünya dışı yaşamı da anlatmaktadır. Dolayısıyla bu süreçte bu konular oldukça fazlasıyla gündemimizde olacaktır.

Güneş Tutulmasını incelediğimizde, tutulmanın Merkür ile kavuşumda olduğunu görüyoruz. Merkür Yay burcunda bilgiye açtır ve bilgi konusunda tatminsizlik yaşayabilir. Dolayısıyla bu süreçte bilgi trafiğinin oldukça güçlü olacağını söyleyebiliriz. Yeni bilgiler keşfetmek, yeni uluslararası ticari anlaşmalar yapmak, üniversitelerde eğitimle ilgili konularda farklı metotlar bulunması, yeni keşifler, ulaşımınla ilgili yeni gelişmeler, yeni ulaşım araçlarının bulunması, Bu iletişimimizin hızlanacağı, yeni kararlar alabileceğimiz bir tutulma olduğunu göstermektedir. Bu süreçte aklımıza yeni fikirler gelebilir bunların uygulanması için birkaç gün beklenmesi çok daha iyi olacaktır. Alacağımız kararlar hayatımızda kadersel etkilere yol açabilir.

Mars ise tutulmaya güzel bir açı yaparak destek sağlıyor. Tutulma etkisiyle hızlıca hareket edip, bu yenilikleri hayatımıza katmak isteyebiliriz. Bu yenilikler konusunda motivasyonumuz oldukça kuvvetli olabilir. Mars Koç burcunda olduğu için harekete geçme konusunda çok cesursa davranabiliriz. Fakat üçgen açılar kusursuz bir akış sağlayacağı için bu kontrolsüz girişimler zarar görmemize de sebebiyet verebilir. Koç burcunun Antiscia’sı Başak burcu olduğu için detayları da gözden kaçırmamız gerekmektedir.

Tutulmaya Neptün ise uzak da olsa zorlayıcı bir açı yapıyor. Dolayısıyla aldatma, aldatılma konularına dikkat etmemiz gerekebilir. Kafamız dağılabilir, zihnimizi toparlamakta güçlük yaşayabiliriz. Hayal kırıklığı yaşayabileceğimiz konuları öğrenebiliriz. Tutulma anında Venüs ve Juno kavuşumda olacak, Jüpiter ve Satürn bu kavuşuma olumlu bir açı yapacak. Bazılarımız ruh eşiyle tanışabilir veya evlilik kararı alabilir. Jüpiter ve Satürn’ün desteğiyle bu kararlarını sağlamlaştırabilirler. Kardeşler ve kuzenlerle ilgili olayların yaşanması da muhtemeldir.

Yay burcu yasaları yeni keşifleri temsil ederken, Antiscia’sı olan Oğlak burcu ise kanunları uygulayandır. Bu süreçte Oğlak burcunun yöneticisi Satürn ise 29 derece Oğlak burcunda olduğu için önemli kanunlar yıkılabilir, değişebilir. Yeni keşifler sebepli eski kuralların artık sonuna gelindiğinin göstergesidir. Aynı zamanda Yay burcunun yöneticisi Jüpiter de Oğlak burcunda olduğu için bu konular daha fazlasıyla vurgulanmaktadır.

Tutulmaya eşlik eden sabit yıldızlara baktığımızda, Ras Alhague sabit yıldızını görüyoruz. Bu yıldız enfeksiyon hastalıkları ile ilgilidir. Bu süreçte enfeksiyonlu hastalar artabilir. Fakat tutulmadan sonra maksimuma ulaşıp ondan sonra etkisinin özellikle Türkiye üzerinde önümüzdeki 6 ay içinde azalacağını düşünmekteyim, aşağıdaki Türkiye haritası üzerinde daha fazla değerlendireceğim. Sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı bu dönemde artabilir ve bunlardan zehirlenmeler yaşanabilir. Özellikle sahte alkole dikkat edilmesi gereken zamanlar, buna yılbaşı dönemi de dahil. Her türlü zehirlenmeye açık olduğumuz bir dönem, yediklerimize, içtiklerimize hatta yılan, sürüngen gibi hayvanların ısırıklarına ayrıca at ve köpeklerle ilgili yaralanmalara da ekstra dikkat edin lütfen.

 

Bütün bunları göz önüne koyarak yorum yapmak gerekirse,

  • Dini yerlere saldırılar düzenlenebilir.
  • Din adamları ile ilgili gerçekler ortaya çıkabilir
  • Dünya dışı yaşam varlıklarıyla ilgili yeni keşifler yapılabilir
  • Uçak kazaları ve uçak kayıpları gündeme gelebilir.
  • Seyahat özgürlükleri ve yasaları ile ilgili kanunlar ortaya çıkabilir.
  • Özgürlükler kısıtlanırken, toplumun bu kısıtlanmalara isyanı söz konusu olabilir.
  • Göçmenlerle ilgili yeni yasalar çıkabilir.
  • Deniz kazaları
  • Kaçak içkiden dolayı zehirlenmeler gündeme gelebilir.

 

Türkiye Haritası üzerinden Tutulmayı incelediğimizde, Türkiye Haritasında 6.eve denk geldiğini görmekteyiz. Dünya Astrolojisinde 6.ev, halk sağlığı ve salgın hastalıklar, sağlık çalışanları, işçiler, ordu, sendikalar, belediyeler ve yemek sektörünü anlatır.

Korona virüs salgınının ülkemizde artabileceği bir döneme işaret edebiliyor olabilir. Sağlık çalışanlarıyla ilgili yeni kararlar ve gelişmeler yaşanabilir. Fakat bu süreçte Mars Türkiye haritasının Kiron’unun üzerinden geçti. Dolayısıyla aşı ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanacaktır. Tutulma Türkiye haritasının 5. Evinde bulunan Merkür Satürn kavuşumuna sextile (irade) açı yaptığı için ve yasalar (Satürn) ve anlaşmalar (Terazi) virüsün (Merkür) yayılmasını (Yay)  engelleyebilir. Fakat bu açı iradeyi temsil ettiği için burada halkın da yasalara uyması gerekmektedir. Tutulma Türkiye haritasının Kiron’una üçgen açı yapacağı için bu konuda oldukça destekleniyoruz ancak bu işin bitmesi Mars’ın burayı tetikleyeceği Nisan ayını bulabilir. Ayrıca gıda sektörüyle ilgili yeni kurallar açıklanabilir. Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklularla ilgili gelişmeler söz konusu olabilir. Neptün ise Türkiye haritasının 10.evinden zorlu açı yapacağı için devlet liderlerinin yanlış kararlar almasına sebep olabilir. Türkiye’nin yöneticilerini, ünlülerini anlatan Güneş’ine transit retro Uranüs ile uzun zamandır zorlu bir açı gerçekleşmektedir. Dolayısıyla devlet yöneticilerinin ani krizlere çekilebileceği, ekonomi ile ilgili alınan kararların krizler yaratabilme olasılığı da bulunmaktadır.

Sevgilerimle,

TUĞBA KARADAYI ULUSOY

Astrolog, ASA Dip. ISAR Cap. ISAR Mem.

Astrolog Tuğba Karadayı

Önemli Astrolojik Olaylar
About Tuğba Karadayı
Seneler süren kişisel gelişim periyodunun sonunda birden hayalimi hatırladım. Dedim ki ben neden astroloji öğrenmiyorum? Astrolojiyi öğrendikçe olayların nedenlerini ve çözümlerini, hayat amacımı, evreni, insanları ve en önemlisi kendimi daha iyi anladım, gittikçe iç huzurumu yakaladım. Şimdi de bu öğrendiklerimle birlikle insanlara hayat amaçlarını bulmakta, neden bu dünyada olduklarını hatırlatmaktayım. Bunu yaparken birçok astroloji tekniğini aynı anda kullanmaktayım.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.